Zmiana domeny w WordPressie

Aby zmienić domenę w zainstalowanym WordPressie – najpierw należy zadbać o to, aby domena została dopisana do konta hostingowego. W zależności od tego, czy domena została zarejestrowana w AttHost, czy u innego operatora należy zapoznać się z jednym z poniższych artykułów:

Po przypisaniu domeny do serwera przystępujemy do zmiany domeny w istniejącej instalacji WordPressa.

Krok 1.
Przechodzimy do zakładki „Strony WWW” w panelu klienta. Znajduje się tam lista wszystkich stron internetowych na koncie – wyszukujemy stronę, której domenę chcemy zmienić.

lista stron www na koncie

W polu Nazwa znajduje się nazwa domeny, pod którą widoczna jest strona internetowa. W polu Miejsce docelowe pokazana jest nazwa katalogu na serwerze, który zawiera pliki strony – należy zapamiętać tą nazwę katalogu.

Krok 2.
Następnie klikamy w przycisk „Dodaj stronę WWW”.

jak-dodac-strone-www

 

Procedura tworzenia nowej strony www opisana jest dokładnie w artykule „Jak utworzyć stronę WWW?„.

Na tym etapie wystarczy, że uzupełnimy dwa pola – „Adres” oraz „Katalog”. W polu „Adres” określamy nowy adres naszego WordPressa, natomiast w polu „Katalog” podajemy nazwę katalogu, w którym znajduje się strona.

Krok 3.
Logujemy się do panelu WordPress pod starą domeną np. mojastaradomena.pl/wp-admin i w sekcji „Ustawienia” > „Ogólne” i w polach „Adres WordPressa (URL)” oraz „Adres witryny (URL)” dokonujemy zmiany na nową domenę w polu i klikamy „Zapisz zmiany”.

Krok 4.
Teraz należy zalogować się do WordPressa, podając nową domenę, np. mojanowadomena.pl/wp-admin i logujemy się danymi analogicznymi jak te użyte w Kroku 3., po czym dokonujemy ostatniej zmiany.
W sekcji „Ustawienia” > „Bezpośrednie odnośniki” najpierw wybieramy opcję „Domyślny” i klikamy „Zapisz zmiany”, a następnie wybieramy dowolną wcześniej ustawioną opcję np. „Nazwa wpisu” i ponownie klikamy „Zapisz zmiany”.

Na koniec należy jeszcze przejrzeć stronę i sprawdzić, czy wszędzie jest widoczny nowy adres strony. W zależności od stosowanego szablonu, może zajść konieczność poprawienia odnośników w menu witryny czy odwołań do obrazków.

 

Polecamy użyć wtyczki Velvet Blues Urls, aby poprawnie zmienić adresy w treści wpisów, stron, dodanych załącznikach, mediach i innych ustawieniach.
Wtyczkę można pobrać ze strony https://wordpress.org/plugins/velvet-blues-update-urls/, po jej zainstalowaniu znajdziemy ją w zakładce Narzędzia pod nazwą Update URLs.

 


Jak pokazuje przykład, w miejscu Old URL podajemy stary adres strony, w miejscu New URL wskazujemy nowy adres strony, następnie zaznaczamy do jakich treści ma się odnosić wtyczka i zatwierdzamy wykonywaną czynność przyciskiem “Update URLs Now”.