Jak zmienić wygasłą domenę w WordPress?

Jeśli Twoja domena wygasła, dostęp do strony na WordPressie, na którą ta domena kierowała, jest już niemożliwy. Nie oznacza to jednak, że cała Twoja praca przepadła – wystarczy do plików strony przypisać inną, aktywną domenę, aby znów wyświetlić Twoją stronę, lecz już pod nowym adresem. W tym artykule pomocy opiszemy, jak to zrobić. Zaczynamy!

Przypisanie do konta nowej domeny

Jeśli nowa domena, której chcesz użyć, jest już widoczna na liście w zakładce Domeny, możesz śmiało przejść do następnego kroku. Jeśli jednak Twoja nowa domena nie była nigdy wcześniej używana na Twoim hostingu w AttHost, musisz ją najpierw do niego przypisać. Opisaliśmy to już w naszych poprzednich artykułach pomocy: domena zarejestrowana w AttHost oraz domena od innego operatora.

Zlokalizuj pliki strony

W pierwszym kroku musisz zlokalizować katalog z plikami Twojej strony. Aby to zrobić, przejdź w panelu klienta do zakładki Strony www i na widocznej tam liście odnajdź swoją stronę. Katalog Twojej strony jest opisany w kolumnie Miejsce docelowe.

Lista stron www

W naszym przypadku strona zlokalizowana jest w katalogu o nazwie wp_4.

Powiązanie domeny w WordPress

W tym kroku utworzysz powiązanie nowej domeny z plikami Twojej strony. Przejdź do zakładki Strony www i kliknij przycisk Dodaj stronę www. Na następnym ekranie uzupełnij formularz:

Adres www

Z rozwijalnej listy wybierz swoją nową domenę.

Miejsce docelowe

Wpisz nazwę folderu z plikami strony (sprawdzaliśmy ją w kroku drugim). W naszym przypadku to wp_4. Uwaga! Nie poprzedzaj nazwy folderu przedrostkiem websites/, zauważ, że jest on już wpisany w formularzu.

Konfiguracja PHP

Pozostałe opcje w formularzu możesz pozostawić bez zmian. Jeśli jednak Twoja strona będzie wysyłać wiadomości email, warto zaznaczyć pole Włącz funkcję mail() w PHP.

Teraz możesz kliknąć przycisk Dodaj. Strona zostanie dodana do listy na zakładce Strony WWW. Opcjonalnie, jeśli Twoja wygasła domena korzystała z certyfikatu SSL Let’s Encrypt, możesz w tym momencie ponownie go wygenerować dla nowej domeny, klikając przycisk SSL.

Konfiguracja WordPress

CMS WordPress jest bardzo „przywiązany” do swojej pierwotnej domeny – bez zmiany jego konfiguracji będzie nadal próbował przekierować użytkownika na starą domenę. Dlatego musisz zmienić jego konfigurację, wskazując mu nową domenę, na której będzie działał. Zmiany konfiguracji dokonamy w bazie danych WordPress poprzez narzędzie phpMyAdmin.

Jeśli znasz login i hasło do bazy swojej strony, możesz przejść do kolejnego podpunktu. W przypadku gdy tych danych nie znasz, w pierwszym kroku przejdź do zakładki File Manager i zaloguj się do niego. Przejdź w File Managerze do katalogu swojej (w naszym przypadku wchodzimy kolejno do katalogu websites a następnie do wp_4). Gdy jesteś już w katalogu swojej strony, otwórz plik wp-config.php. Znajdziesz tam dane logowania do bazy danych swojej strony opisane jako DB_USER i DB_PASSWORD.

Dane do bazy

Po zalogowaniu do phpMyAdmin przejdź do bazy swojej strony klikając jej nazwę w kolumnie po lewej stronie. Wyświetlone zostaną wszystkie tabele zawarte w bazie. Odszukaj wśród nich tabelę o nazwie _options (przed znakiem _ w nazwie tabeli mogą być jakieś dodatkowe znaki, to prefix tabel i nie musisz zaprzątać sobie nim głowy). Kliknij tabelę _options, aby wyświetlić jej zawartość.

Wewnątrz tabeli _options odnajdziesz dwa wiersze, które zawierają nazwę Twojej wygasłej domeny, są to siteurl oraz home. Klikając dwa razy myszką nazwę starej domeny, będziesz mógł ją edytować – wpisz tam nazwę nowej domeny i zatwierdź enterem. Zrób to zarówno dla siteurl, jak i home. Po wszystkim możesz zamknąć phpMyAdmin.

To wszystko, po tej zmianie powinieneś być w stanie wyświetlić swojego WordPressa, korzystając z nowej domeny. Możesz zalogować się do kokpitu strony i już w wygodny sposób dokonać zmian na stronie, aby dopasować ją do nowego adresu.