Obsługujemy HTTP/2!

Obsługujemy HTTP/2!

Od dnia dzisiejszego wszyscy nasi użytkownicy, którzy posiadają zainstalowane certyfikaty SSL na swoich stronach internetowych mogą cieszyć się obsługą standardu HTTP/2.

HTTP/2 to najnowsza aktualizacja do protokołu HTTP. Protokół ten jest następcą protokołu HTTP/1.1, który to został opracowany w 1999 roku. Nowa wersja protokołu niesie ze sobą ulepszenia związane z efektywnością, bezpieczeństwem i szybkością przesyłania informacji poprzez sieć.

Główne modyfikacje i zalety HTTP/2:

  • Jedno połączenie – do załadowania strony internetowej używane jest tylko jedno połączenie z serwerem, które jest aktywne przez cały czas wyświetlania strony internetowej.
  • Multipleksowanie – wielokrotne zapytania mogą być obsługiwane w tym samym czasie. W przypadku HTTP/1.1, przesył danych jest kolejkowany, czyli każdy plik musiał poczekać, aż poprzedni zostanie załadowany.
  • Powiadomienia push – serwer ma możliwość wysyłania dodatkowych informacji do przeglądarki.
  • Priorytetyzacja – dane przesyłane przez serwer są priorytetyzowane i dzięki temu szybciej obsługiwane. Najważniejsze elementy związane z wyświetleniem się strony są wysyłane wcześniej, aby zmniejszyć opóźnienia i sprawić, że przeglądarka szybciej wyświetli daną stronę.
  • Binarność – dane przesyłane są w sposób binarny, dzięki temu są mniej podatne na błędy i nie ma potrzeby tłumaczenia danych na tekst.
  • Kompresja nagłówków – HTTP/2 wykorzystuje kompresję, dzięki czemu zmniejsza obciążenie i ilość danych przesyłanych przez sieć.

Na dzień dzisiejszy 78% przeglądarek używanych na świecie obsługuje protokół HTTP/2, jednak co bardzo ważne, przeglądarki obsługują jedynie protokół HTTP/2 na stronach zabezpieczonych przez certyfikat SSL. Tak więc, aby w pełni skorzystać z zalet nowego protokołu, strona internetowa musi posiadać zakupiony i zainstalowany certyfikat SSL.

Istnieje wiele stron demonstracyjnych, na których można porównać wydajność protokołu HTTP/1.1 i HTTP/2. Jedną z nich jest https://www.httpvshttps.com/