W jaki sposób zabezpieczyć formularz kontaktowy?

Większość stron internetowych opartych na WordPressie wykorzystuje najpopularniejszą wtyczkę do formularzy kontaktowych – Contact Form 7. W przypadku, gdy formularz nie będzie odpowiednio zabezpieczony może pojawić się ryzyko otrzymywania sporej ilości wiadomości spamujących. W takiej sytuacji warto dodać moduł reCAPTCHA, który będzie analizował każdą przesłaną wiadomość – jeśli przesłana wiadomość przez formularz zostanie zakwalifikowana jako spam to ostatecznie email zostanie zablokowany.

 

Krok 1:
Zaloguj się do kokpitu swojego WordPressa, a następnie przejdź do wtyczki Contact Form 7:

 

Krok 2:
Poprzez menu pluginu – wybierz integracja.

 

Krok 3:
Przejdź na sam dół swojej strony, a następnie kliknij na przycisk ustawienia integracji w module reCAPTCHA.

 

Krok 4:
Do konfiguracji reCAPTCHA będzie potrzebny klucz witryny oraz klucz prywatny, który można wygenerować tutaj.

 

Krok 5:
Po przejściu pod powyższy link należy w polu etykieta podać nazwę kluczy (np: może być to nazwa domeny – w naszym przypadku podaliśmy „AttHost”).
W typie reCAPTCHA należy wybrać wersję v3, która na bieżąco będzie monitorowała wszystkie formularze na stronie. Poprzednia wersja (v2) przed wysłaniem formularza wymaga rozwiązania krótkiego zadania.
W domenie należy podać nazwę swojej domeny – bez przedrostka www oraz bez połączenia HTTP/S, np: atthost.pl.

 

 

Krok 6:
Po zaakceptowaniu regulaminu oraz kliknięciu w przycisk prześlij zostaną wygenerowane dwa klucze – klucz witryny oraz tajny klucz.

 

Krok 7:
Po wklejeniu kluczy w odpowiednie rubryki należy kliknąć na przycisk zapisz zmiany.

 

Krok 8:
Jeśli zostanie wyświetlony komunikat o zapisanych zmianach to oznacza to, że moduł reCAPTCHA został poprawnie skonfigurowany.

 

Dla potwierdzenia można zweryfikować czy na stronie w prawym dolnym rogu pojawiła się ikona reCAPTCHY – jeśli jest to oznacza to, że wszystko działa poprawnie.

 

Logo reCAPTCHA można w łatwy sposób również ukryć – instrukcja znajduje się pod tym linkiem.