Sprawdzanie rozmiarów katalogów stron

Każdy pakiet hostingowy oferuje określoną ilość miejsca na dysku serwera, którą można przeznaczyć na pliki stron Internetowych, pocztę e-mail czy bazy danych. Gdy dostępne miejsce zaczyna się kończyć, możemy potrzebować zweryfikować, co dokładnie zajmuje wykupioną powierzchnię. Rozmiary skrzynek e-mail czy baz danych możemy podejrzeć bezpośrednio w Panelu Klienta w konkretnej zakładce, natomiast w kwestii plików stron sytuacja wygląda nieco inaczej.

Konsola SSH hostingu

Terminal serwera daje nam potężne możliwości zarządzania swoim kontem, niemniej jego zalety docenią również początkujący użytkownicy. Przy jego pomocy możemy dokładnie określić rozmiary plików i katalogów na serwerze. W pierwszym kroku należy zalogować się przez SSH na swoje konto.

Opisaliśmy to w jednym z wcześniejszych artykułów: https://atthost.pl/help/logowanie-do-ssh/

Sprawdzanie rozmiaru katalogów w websites

Każda strona internetowa powinna mieć swój niezależny katalog wewnątrz zbiorczego katalogu o nazwie websites. Możemy zatem wydać w terminalu polecenie, które wyświetli nam ile przestrzeni zajmuje na dysku każdy z tych katalogów. Do tego celu użyjemy polecenia du:

du -sh websites/*

Po wpisaniu tego polecenia i zatwierdzeniu przyciskiem Enter rozpocznie się obliczanie rozmiarów katalogów. Jeśli strony zajmują na koncie dużą ilość miejsca, to pełne wyliczenie rozmiarów katalogów może zająć nawet kilka minut. Wtedy na ekranie stopniowo będą pojawiać się nowe pozycje wraz z ich rozmiarami.

Przy liczbie oznaczającej rozmiar znajdują się litery symbolizujące jednostki:

  • K – kilobajty
  • M – megabajty
  • G – gigabajty

Jeśli chcemy sprawdzić rozmiary podkatalogów danej strony, by ustalić np. czy najwięcej miejsca na dysku zajmują multimedia czy wtyczki, można w poleceniu du podać dokładniejszą ścieżkę np.:

du -sh websites/wp_1/wp-content/*

Wyszukiwanie dużych plików

Inną możliwością jest wyszukanie konkretnych plików, które zajmują najwięcej miejsca na dysku. Tutaj z pomocą przychodzi polecenie find:

find . -type f -size +100M

W przykładzie powyżej polecenie wyświetli nam wszystkie pliki na naszym koncie, których rozmiar przekracza 100 MB. Określa to parametr -size +100. Oczywiście można podać tutaj własną wartość. Parametr -type f określa, że szukamy jedynie plików (katalogi nas nie interesują). Możemy zamienić f na d w tym poleceniu, wówczas wyszukane zostaną największe katalogi.