Ręczna instalacja WordPress

Jeśli z jakiegoś względu nie chcesz korzystać z autoinstalatora dostępnego w panelu klienta, możesz zainstalować WordPress na hostingu ręcznie. W ten sposób masz wpływ na nazwę katalogu strony, czy wersję systemu CMS, którą właśnie instalujesz. W tym artykule pomocy przedstawimy proces ręcznej instalacji WordPress.

Utworzenie nowej strony

W pierwszym kroku utwórz nową stronę www dla adresu, na którym chcesz zainstalować WordPress. Zrobisz to na zakładce Strony www klikając przycisk Dodaj stronę www. Z rozwijalnej listy wybierz domenę, dla której dokonujesz instalacji (jeśli Twojej domeny nie ma na liście – przypisz ją). W polu Miejsce docelowe wpisz nazwę katalogu, w jakim strona będzie się znajdowała. Dobrą praktyką jest nazywanie katalogu tak samo jak nazwa strony.

Jeśli chcesz ze swojej strony wysyłać e-maile, możesz zaznaczyć opcję Włącz funkcję mail() w PHP. Pozostałe opcje możesz pozostawić domyślne. Na koniec kliknij przycisk Zapisz.

Utworzenie bazy danych

WordPress potrzebuje bazy danych do przechowywania niezbędnych do działania strony informacji. Aby stworzyć nową bazę danych przejdź do zakładki Bazy danych i kliknij przycisk Dodaj bazę MySQL. Wybierz nazwę dla swojej bazy oraz utwórz do niej hasło. Hasło zapisz w bezpiecznym miejscu – będzie nam potrzebne w późniejszym etapie. Dodanie bazy zakończysz kliknięciem przycisku Dodaj.

Wgranie plików WordPress na hosting

Aby zainstalować WordPress potrzebujemy skopiować na hosting jego pliki. W tym artykule zastosujemy nieco niedocenioną metodę – skorzystamy z SSH i repozytorium git. Zaloguj się na swoje konto przez SSH i przejdź do katalogu strony, który utworzyłeś podczas dodawania jej w zakładce Strony WWW:

cd websites/nazwa-katalogu-strony

Następnie wklej poniższą komendę i zatwierdź enterem (kropka na końcu polecenia jest jego częścią, nie pomijaj jej):

git clone https://github.com/WordPress/WordPress.git .

Zobaczysz w konsoli postęp ściągania plików WordPress z oficjalnego GitHuba twórców WordPress.  Gdy zobaczysz napis Done, oznacza to, że pobieranie się zakończyło.

Instalator WordPress

Teraz możesz już przejść w przeglądarce pod adres swojej strony aby uruchomić instalator WordPress. W pierwszym kroku zostaniesz poproszony o wybór języka. Następnie możesz rozpocząć instalację. W pierwszym formularzu wpisz dane do połączenia się z bazą danych zgodnie z tymi, jakie tworzyłeś we wcześniejszym kroku. Adres serwera ustaw na localhost a prefiks tabel możesz pozostawić na domyślnym wp_ bądź zmienić wedle uznania.

Jeśli wszystko wpisałeś poprawnie, to po kliknięciu przycisku Wyślij, WordPress powiadomi Cię, że jest gotowy do instalacji.

Teraz możesz kliknąć Uruchom instalację. Następny formularz dotyczy już konfiguracji Twojej strony, stworzysz w nim pierwszego użytkownika – administratora jak również nadasz stronie nazwę.

Po uzupełnieniu formularz kliknij Zainstaluj WordPressa co sfinalizuje instalację, o czym powiadomi Cię kolejny ekran.

Twój WordPress został właśnie zainstalowany. Możesz już zalogować się do kokpitu i rozpocząć tworzenie treści i personalizację strony.