Jak sklonować stronę WordPress

Jeśli posiadasz sporą aktualizację do wykonania to warto rozważyć stworzenie klona swojego WordPressa, który pozwoli przetestować działanie strony na innej subdomenie. Gdyby po aktualizacji pojawiłby się jakiś problem z działaniem witryny to główna strona wciąż wyświetlałaby się poprawnie.

 

Krok: 1

Zaloguj się do swojego klienta FTP (np: FileZilla), a następnie przejdź do katalogu websites.

Krok 2:

W naszym przypadku będziemy chcieli wykonać klona strony o nazwie katalogu wp_3. W takiej sytuacji przeciągnij folder wp_3 z prawego okna na lewe.

Krok 3:

Po zakończeniu przesyłania się danych w lewym oknie zmień nazwę katalogu wp_3 na np: wp_3–klon, a następnie przeciągnij folder na prawe okno (zostanie strona przesłana ponownie na hosting).

Krok 4:

Jeśli przesyłanie katalogu zakończy się, wróć do panelu klienta i zaloguj się do File Managera.

Krok 5:

Otwórz folder websites, w którym znajdują się Twoje strony internetowe.

Krok 6:

Otwórz katalog ze zmienioną nazwą – w naszym przypadku jest to folder wp_3–klon.

Krok 7:

Odszukaj plik o nazwie wp-config.php, a następnie kliknij na edycję.

Krok 8:

W nowej karcie na przeglądarce otwórz nasz panel klienta i przejdź do zakładki bazy danych, a następnie dodaj nową bazę danych.

Krok 9:

W nazwie bazy danych podaj nową bazę danych, która będzie odpowiadała za działanie klona WordPressa. Nazwę bazy danych oraz hasło do bazy zapisz w bezpiecznym miejscu na komputerze.

Krok 10:

Po dodaniu bazy danych kliknij na przycisk phpMyAdmin.

Krok 11:

Odszukaj karty w swojej przeglądarce z File Managerem, a następnie skopiuj zawartość DB_USER oraz DB_PASSWORD.

Krok 12:

Przejdź do swojej karty z phpMyAdminem, a następnie zawartość DB_USER wklej do użytkownika, a zawartość DB_PASSWORD do hasła i kliknij na przycisk wykonaj.

Krok 13:

Kliknij na nazwę swojej bazy danych i wybierz z nawigacji przycisk eksport.

Krok 14:

Kliknij na przycisk wykonaj. Baza danych zostanie zapisana na Twoim komputerze.

Krok 15:

Po zapisaniu bazy danych na komputerze wyloguj się z phpMyAdmina.

Krok 16:

Zaloguj się do nowej bazy danych, która została utworzona w kroku 9. Następnie wybierz po lewej stronie swoją bazę danych i kliknij na zakładkę import.

Krok 17:

Prześlij bazę danych ze swojego komputera i kliknij przycisk wykonaj.

Krok 18:

Jeśli import zakończy się pomyślnie to powinien wyświetlić się powyższy komunikat.

Krok 19:

Odszukaj tabelę o nazwie _options, a następnie edytuj rekordy siteurl oraz home. W tabeli option_value podaj nowy adres swojego klona – w naszym przypadku nazwaliśmy stronę klon.kyra.atthost24.pl. Po podaniu nowej nazwy domeny lub subdomeny możesz wylogować się z phpMyAdmina.

Krok 20:

Wróć ponownie do File Managera i zaktualizuj dane do nowej bazy danych. Po zapisaniu zmian możesz zamknąć kartę z File Managerem.

Krok 21:

W panelu klienta w zakładce strony WWW utwórz nową stronę WWW.

Krok 22:

W adresie WWW podaj nazwę strony, która została podana w phpMyAdminie. W naszym przypadku jest to klon.kyra.atthost24.pl. W miejscu docelowym wpisz nazwę nowego katalogu, który został przesłany przez klienta FTP.

Krok 23:

Zaloguj się do kokpitu swojego klona WordPressa i przejdź do zakładki wtyczki. Dane logowania pozostały takie same jak w przypadku oryginalnej strony.

Krok 24:

Zainstaluj oraz aktywuj wtyczkę Better Serach Replace.

Krok 25:

Kursorem myszy najedź na zakładkę narzędzia i wybierz Better Serach Replace.

Krok 26:

W polu Search for podaj stary adres swojego WordPressa. W polu Replace with podaj nowy adres swojego WordPressa. W Select tables wybierz wszystkie tabele z bazy danych i odznacz opcję Run as dry run. Kliknij na przycisk Run Search/Replace.

Krok 27:

Po zaktualizowaniu wszystkich linków wtyczka powinna wyświetlić komunikat z informacją ile linków zostało podmienionych. Jeśli pojawi się jakiś problem z utworzeniem klona WordPressa to prosimy o kontakt z zakładki kontakt z BOK z panelu klienta.