Jak rozpakować archiwum na serwerze?

Przesyłanie czy to przez FTP czy SFTP dużej liczby małych plików nie jest najbardziej efektywną metodą transferu danych. Zazwyczaj znacznie szybciej i sprawniej jest wysłać na serwer jeden duży plik, dlatego najczęściej na hosting przesyłany spakowane archiwum zawierające np. całość plików naszej strony internetowej. Jednak spakowane archiwum należy później ponownie rozpakować na serwerze. Jak to sprawnie zrobić?

Pierwszym pomysłem może być użycie do tego celu File Managera dostępnego w panelu klienta. O ile to rozwiązanie sprawdzi się dla małych archiwów, to przy paczkach zawierających setki a nawet tysiące plików, wypakowanie może się nie udać.

Użycie SSH do wypakowania plików

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsoli serwera do wypakowania archiwum. Aby to zrobić w pierwszej kolejności zaloguj się na swój hosting przez SSH. Następnie użyj jednej z poniższych komend w zależności od tego, jakiego rodzaju archiwum chcesz wypakować.

Archiwa ZIP

unzip nazwa_archiwum.zip

Jeśli archiwum znajduje się w innej lokalizacji niż główny katalog konta, możesz podać ścieżkę do archiwum:

unzip websites/backup.zip

Archiwa TAR GZ

tar -xvf nazwa_archiwum.tar.gz

Jeśli podana została poprawna nazwa archiwum, w konsoli widoczny powinien być przebieg rozpakowywania pliku. Zakończenie rozpakowania poznamy po tym, że konsola jest ponownie gotowa do wprowadzania kolejnych poleceń.