Jak dodać subdomenę?

Subdomena najprościej mówiąc jest to adres internetowy, znajdujący się wewnątrz domeny głównej. Subdomena w adresie http poprzedza nazwę naszej domeny, która jest po kropce na końcu tego adresu.

http://blog.example.com

W powyższym adresie fraza blog jest właśnie subdomeną od domeny example.com.
Więc wracając do sedna sprawy, zaprezentujemy Wam teraz różne metody stworzenia takiej subdomeny w zależności od tego, do czego chcecie ją później wykorzystać.

Oczywiście na samym początku musimy zalogować się do naszego panelu klienta. Kiedy już się tam znajdziemy obieramy jedną z poniższych instrukcji i postępujemy wg poleceń.

Korzystając z autoinstalatora

Jeśli na subdomenie chcemy zainstalować np. WordPressa możemy od razu skorzystać z autoinstalatora. Z bocznego panelu wybieramy zakładkę Strony WWW

:

 

Następnie naciskamy przycisk Dodaj stronę WWW za pomocą autoinstalatora:

 

 

Otworzy nam się panel z wyborem oprogramowania, którego użyjemy do dodania subdomeny. My na potrzeby testu użyjemy oprogramowania WordPress, ponieważ jest najpopularniejszym narzędziem zarządzania treścią, ale w każdym innym dostępnym w autoinstalatorze systemie CMS robimy to analogicznie.

 

 

Uruchomi nam się okno konfiguracyjne, gdzie wybierz opcję subdomena:

 

Teraz należy uzupełnić pole tekstowe „subdomena” wpisując nazwę naszej subdomeny np. sklep oraz z rozwijalnej listy obok wybrać domenę, dla której chcemy tą subdomenę stworzyć. Uzupełniamy również pozostałe dane instalowanej przez nas strony – tytuł, adres email oraz login i hasło.

I naciskamy przycisk u dołu strony Instaluj.

I gotowe – WordPres zainstalowany jest na nowej subdomenie.

Nowa strona www

Jeśli nie chcemy korzystać z autoinstalatora gdyż pliki naszej strony już znajdują się na hostingu, lub zamierzamy je wrzucić później, możemy po prostu utworzyć nową stronę WWW w panelu klienta.

Z bocznego panelu wybieramy zakładkę Strony WWW:

Następnie naciskamy przycisk Dodaj stronę WWW:

Zaznaczamy pole Subdomena:

I uzupełniamy formularz własnymi danymi analogicznie jak w poprzedniej metodzie. Pole „miejsce docelowe” to nazwa katalogu, gdzie będą przechowywane pliki tworzonej właśnie strony.

Po uzupełnieniu danych klikamy na dole strony przycisk Dodaj.

I gotowe, nowa strona www została utworzona na subdomenie.

Subdomena w rekordach DNS

Ostatnią rozpatrywaną sytuacją niech będzie przypadek, w którym nasza subdomena ma kierować na inny hosting, poza AttHost. Aby wydelegować subdomenę na inny serwer posłużymy się rekordami DNS.

Przejdź do zakładki Domeny w bocznym menu.

Następnie zlokalizuj na wyświetlonej liście domenę, do której chcesz utworzyć subdomenę. Kliknij przycisk Rekordy DNS przy nazwie tej domeny.

Teraz dodamy nowe rekordy DNS odpowiedzialne za działanie subdomeny. Do tego celu użyjemy przycisku Dodaj rekord DNS.

Wyświetli się nam formularz dodawania nowego rekordu DNS dla naszej domeny. W naszym przykładzie przekierujemy domenę sklep.att-testowe.pl na adres IP 185.255.40.40 przy pomocy rekordu typu A. Uzupełnijmy zatem formularz według tego wzoru:

Nazwa – nazwa naszej subdomeny: sklep.atthost-testowe.pl

Typ – z rozwijalnej listy wybieramy typ A

Zawartość – tutaj wpisujemy adres IP, na jaki subdomena ma być przekierowana: 185.255.40.40

Pola Priorytet i TTL zostawmy z wartościami domyślnymi. Po uzupełnieniu formularza klikamy przycisk Dodaj. WAŻNE – nowy rekord DNS może być widoczny w internecie w przeciągu godziny.